Obserwatorzy

wtorek, 31 stycznia 2012

Kwiatek patyczak ...

Jakiś czas temu dostaliśmy od Ciotki mojego M. kwiatka, jakiego nie widziałam jeszcze u nikogo. Kwiatek jest cały ciemnozielony, ma dużo okrągłych w przekroju pędów, które rosną w dość nieregularny sposób. Ogólnie  przypomina bezlistne drzewko chociaż ma (niewiele ale ma) maleńkie, podłużne listeczki które wyrastają na młodych pędach i bardzo szybko opadają. Poszukałam, poczytałam i dowiedziałam się o nim więcej. To co przeczytałam nie tyle mnie zdziwiło co zaskoczyło. Ten kwiatek nazywa się wilczomlecz segmentowy (Euphorbia tirucalli) - mało romantyczna nazwa. Co ciekawe pochodzi z Madagaskaru i południowo wschodniej Afryki. W naturalnym środowisku osiąga nawet do 10 metrów wysokości. Roślinki te mają tendencje do obfitego rozgałęziania się przez co sprawia wrażenie chaotycznie splątanego. Podobno sok z pędów tej rośliny jest silnie trujący i może powodować podrażnienia więc trzeba uważać aby nie dostał się do oczu i unikać kontaktu soku ze skórą. Jest to roślina, która lubi słońce (w końcu pochodzi z Madagaskaru) i powinna stać w jasnych, słonecznych pomieszczeniach. Podlewanie w tym przypadku raczej umiarkowane, zimą ograniczone do minimum. Bardzo łatwo się rozmnaża, wystarczy ułamać gałązkę  i wsadzić do ziemi. Powinna bez problemu się ukorzenić i przyjąć. Tak więc jeśli ktoś chciałby mieś zielonego przyjaciela a brakuje mu czasu, czesto wyjeżdża i nie ma jak to sie mówi "ręki" do kwiatów ten wilczomlecz jest idealny. Na zdjęciu moje ponad metrowe  maleństwo  :)) Dokładnie 114 cm :)
8 komentarzy:

 1. Powiem szczerze, że nigdy wcześniej nie widziałam tej roślinki :) fikuśny kwiatek:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda całkiem nietypowo;) Ale ja niestety nie mogłabym go mieć ze względu na Kotona. Nie tylko dlatego, że ma trujący sok, ale u mnie każdy kwiatek doniczkowy skończył swój żywot po zjedzeniu go przez kota;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szczerze to nie podoba mi się taki patyczasty stwór :) u mnie królują palmy duże i małe, pnące liany :) trochę kaktusików (to Nieletniego sprawka) Ale każdy ma jakiegoś bzika co nie? Pozdrawiam cieplusio!

  OdpowiedzUsuń
 4. piekny nie widzialam jeszcze takiego

  OdpowiedzUsuń
 5. Aktena - też tak myślę :)

  Friday - ja też go wczesniej nie widziałam dopóki go nie dostałam :))

  Aurora - no taki smieszek :)

  Ida - no kotek mógłby mieć ból brzucha jakby sie najadł takiej trującej roslinki

  II0nna - Nie każdemu się podoba, to prawda :) Jak dla mnie moze być no i wiesz, darowanemu koniowi się w zeby nie zaglada :)

  Aga - dzięki, chcesz zaszczepkę? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniały okaz i to prawda ,że trzeba z nim uważać(zwłaszcza gdy w najbliższym otoczneniu znajdują się dzieci).
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...